Informatyka Wiki
Advertisement

Java – język programowania nowej generacji, oparty na klasach i stworzony w 1991 roku przez grupę roboczą pod kierunkiem Jamesa Goslinga z firmy Sun Microsystems. To jeden z najpopularniejszych języków programowania.

Historia[]

Pierwotnie, język java miał służyć wyłącznie dla telewizji interaktywnej, ale jego stopień zaawansowania był zbyt wysoki dla branży cyfrowej. Pierwszy projekt został zainicjowany przez grupę roboczą, pod kierunkiem Jamesa Goslinga. Java została zaprojektowana ze składnią w stylu C/C++.

W 1996 roku, firma Sun Microsystems wydała pierwszą, publiczną implementację tego języka, jako Java 1.0, która zapewniała funkcjonalność WORA - darmowy czas działania na popularnych platformach. Java od początku posiadała wysoki poziom bezpieczeństwa i była wyposażona w konfigurowalne zabezpieczenia, co pozwalało ograniczyć dostęp do sieci i plików. Wkrótce, popularne przeglądarki internetowe również włączyły możliwość uruchamiania apletów na stronach internetowych i wzrosła popularność javy. Java 1.0 została ponownie napisana w Javie przez Arthura van Hoffa w celu ścisłej zgodności ze specyfikacją języka Java 1.0.

W grudniu 1998-1999 została wydana Java 2, wtedy nowe wersje języka miały wiele konfiguracji zbudowanych dla różnych typów platform. Nastąpiła optymalizacja pod wersje mobilne. W 2006 roku, firma Sun Microsystems zmieniła nazwy nowych wersji J2 na odpowiednio Java EE, Java ME oraz Java SE.

Charakterystyka[]

Java, charakteryzuje się przede wszystkim obiektowością, w przeciwieństwie do języka C+++, co czyni ją silnie uwarunkowaną na programowanie obiektowe. Wyjątek od tego są typy proste - zmienne np. int, float. Wszystkie obiekty są instancjami klasy Object, z której dziedziczą podstawowe zachowania i właściwości.

Niezależność[]

Standardowo, kiedy proces kompilacji ma miejsce na konkretnym oprogramowaniu to jest on dostosowany wyłącznie dla tego oprogramowania, co skutkuje ponowną potrzebą kompilacji w chwili przejścia na np. inny system operacyjny. Natomiast język Java zmienia napisany kod w kod pośredni, który z kolei jest rozumiany przez JVM (Java Virtual Machine). Dopiero wtedy, wygenerowany dodatkowo kod, zostaje zmieniony na język maszynowy.

Zastosowanie[]

Przykład programu[]

public class HelloWorld {


public static void main(String[] args) {

System.out.println("Hello World!");

}


}
Rozszerz.svg

To jest jedynie zalążek artykułu. Jeśli wiesz coś więcej na ten temat, uzupełnij go.

Advertisement